به گزارش خوزپرس، ناصر حویزاوی روز چهارشنبه در نشست ستاد هماهنگی اربعین حسینی استان خوزستان افزود: همه زائران اربعین حسینی که از دو گذر مرزی چذابه در ۱۱۰کیلومتری شمال غرب اهواز و شلمچه در ۱۶کیلومتری غرب خرمشهر رهسپار نجف و کربلای معلا می شوند باید بتوانند بدون نگرانی و دغدغه در حماسه عظیم اربعین حسینی حضور یابند و این وظیفه ماست که بهترین خدمات را با روحیه بسیجی و انقلابی به مسافران کربلا ارائه کنیم.
وی مدیریت و پشتیبانی حرکت عظیم زائران اربعین حسینی و حضور همه جانبه دستگاههای مسئول در این حرکت مردمی را کاری بزرگ و سنگین توصیف کرد و گفت: مشارکت مردم در حمایت از زائران اربعین حسینی و خدمت رسانی به آنان تا حدودی زیادی این بار سنگین را قابل تحمل تر می کند.
مدیرکل حج و زیارت خوزستان خدمات رسانی به زائران اربعین حسینی از مسیر چذابه را به سه بخش شامل عین دو تا سوسنگرد ، سوسنگرد تا بستان و از بستان تا نقطه صفر مرزی چذابه بیان کرد و افزود: مهمترین مشکل ما از محور۶۰کیلومتری سوسنگرد تا چذابه است که خدمات رسانی در این محور باید به صورت ویژه و بدون نقص انجام شود.
حویزاوی ،راهبرد مدیریت واحد و پاسخگو را درکاهش مشکلات و چالش های فراوری در بخش های مختلف حمل و نقل ، تغذیه ، امنیت و توقفگاه خودرو و ترافیک بسیار راهگشا و موثر توصیف کرد و گفت: تجربه دو سال گذشته در حرکت عظیم زائران اربعین حسینی نشان می هد که هرچه کارها ، پاسخگویی ها و تصمیم گیری ها متمرکزتر باشد مشکلات کمتر خواهد بود و بهتر می توان مدیریت کرد.
مدیرکل حج و زیارت خوزستان به پاره ای از موفقیت ها ، تلخی ها و شیرینی ها در حرکت عظیم کاروان های راهیان اربعین حسینی در سال گذشته اشاره کرد و یادآور شد خروجی نشست های هماهنگی اربعین حسینی باید کاهش مشکلات و تقویت نقاط قوت باشد تا زائران با روحیه بالای معنوی از پایانه های مرزی چذابه و شلمچه به نجف و کربلا مشرف شوند.
در این نشست به دو موضوع مهم پسماند و توقفگاه خودروهای زائران در مناطق همجوار مرزی پرداخته شد و مقرر شد در این خصوص شهرداری اهواز با همکاری مناطق معین بخصوص شهرداری بستان اقدامات لازم را انجام دهد.
در این نشست تصمیم گرفته شد توقفگاه خودروهای زائران در بستان باشد تا از سنگینی ترافیک در نزدیکی مرز بکاهد و خدمات رسانی مطلوب به زائران شتاب گیرد.
در موضوع حمل و نقل و جابجایی زائران از بستان تا چذابه و بالعکس مقرر شد شهرداری های تهران ، اهواز و دزفول یکصد دستگاه اتوبوس را برای تردد زائران اختصاص دهند و تا یک هفته قبل از اربعین این اتوبوس ها به تدریج به منطقه گسیل یابند.
سیدخلف موسوی شهردار اهواز نیز در این نشست دو موضوع امنیت و خدمات را دو نیاز اساسی زائران اربعین حسینی بیان کرد و گفت: در اربعین پارسال به لطف الهی و حضور موثر و همه جانبه نیروهای انتظامی ، امنیتی و نظامی هیچ گونه مشکل امنیتی در دو گذرگاه مرزی چذابه و شلمچه وجود نداشت ولی در بخش خدمات رسانی منسجم و هماهنگ با مشکلاتی رو برو بودیم که امسال باید برنامه ریزی کنیم که خدمات در بالاترین سطح با مشارکت موثر مردمی به زائران ارایه شود.
وی گفت: امسال شهرداری اهواز اولین ایستگاه خدماتی را در منطقه عین دو که خروجی اهواز محسوب می شود فعال خواهد کرد و تلاش می شود تا ۱۰روز مانده به اربعین این ایستگاه صلواتی در خدمت زائران عزیز قرار گیرد.
شهردار اهواز افزود: یک ایستگاه آتش نشانی نیز با همکاری شهرداری های اهواز و دزفول در مسیر اهواز – چذابه در زمان شروع حرکت کاروان های اربعین حسینی راه اندازی خواهد شد ضمن آنکه پلیس راه نیز باید حضوری قوی و مستمر داشته باشد تا جابجایی منظم زائران شتاب مناسب به خود بگیرد.
شهردار اهواز نیز آمادگی خود را برای آسفالت دو هکتاری مرکز مین زدایی که در ۱۰کیلومتری مرز چذابه واقع شده است را برای اسکان موقت زائران اعلام کرد.
فرماندار دشت آزادگان در نشست هماهنگی ستاد اربعین حسینی نیز پیش بینی کرد با توجه به حضور همه دستگاههای اجرایی استانی و فرااستانی برای خدمات رسانی به زائران اربعین حسینی ، امسال حرکت کاروان های اربعین به بهترین وجه صورت گیرد.
جاسم مجیدی پور آمادگی بالای مردم ولایی دشت آزادگان در حمایت از حرکت کاروان های اربعین حسینی را نشانه عشق و محبت عمیق مردم منطقه به اهل بیت عصمت و طهارت (ع) دانست و افزود: همه مشکلات با هماهنگی و انسجام دستگاههای اجرایی و همچنین همراهی نزدیک مردم متدین خوزستان قابل حل است و اطمینان دارم حماسه اربعین حسینی امسال با توجه شرایط خاص منطقه ، بسیار باشکوه تر از پارسال خواهد بود.
نماینده عالی دولت در شهرستان دشت آزادگان با اشاره به اینکه بدخواهان ایران اسلامی از حضور مردم در صحنه و استقبال از زائران اربعین حسینی متحیر و در عین حال مایوس هستند پیش بینی کرد مجموع زائرانی که از گذرگاه مرزی چذابه راهی کربلای معلا می شود با دو برابر افزایش به یک میلیون نفر برسد.
مجیدی پور به تاکید و دستور عبدالحسن مقتدایی استاندار خوزستان برای بسیج همه امکانات نرم افزاری و سخت افزاری برای خدمات مطلوب و شایسته به کاروان های زائران اربعین حسینی اشاره کرد و افزود: از چندی پیش بهسازی و آسفالت بستان به چذابه شروع شده و کار روشنایی بخشی از این مسیر توسط شرکت توزیع برق خوزستان انجام خواهد شد.
رامین علاسوند رئیس شورای اسلامی شهر اهواز نیز در این نشست آمادگی این شورا را برای کمک به شهرداری اهواز برای خدمات رسانی بهتر به زائران اربعین حسینی اعلام کرد و افزود: پارسال شهرداری اهواز مبلغ چهار میلیارد و ۸۰۰میلیون ریال برای خدمات رسانی به زایران اربعین حسینی که از مسیر اهواز – چذابه راهی کربلا شدند هزینه کرد و امسال نیز آمادگی بیشتری برای پشتیبانی بهتر از این حرکت الهی زائران اربعین حسینی وجود دارد.
بنا به این گزارش جمعی از مدیران ارشد استان خوزستان از جمله شهرداری اهواز ، فرماندار دشت آزادگان ، رییس شورای اسلامی شهر اهواز ، مدیرکل حج و زیارت خوزستان ، مسئولان انتظامی و امنیتی و نماینده تام الاختیار شهردار تهران در امر پشتیبانی زائران اربعین حسینی روز چهارشنبه از پایانه مرزی چذابه ، امکانات و تاسیسات ترابری و زیرساختی گذرگاه چذابه بازدید کردند و در جریان مشکلات و چالش های فراروی قرار گرفتند.
انتهای پیام/

ایرنا