به گزارش خوزپرس از اهواز، غلامعباس هزاریان دوشنبه شب در نشست بررسی، هماهنگی و ایجاد تمهیدات در حوضه های آبریز کرخه و دز و افزایش دبی رودخانه ها در محل استانداری خوزستان بیان کرد: با توجه به شرایط موجود و لایروبی نشدن رودخانه ها باید بپذیریم که بستان و رفیع حتما زیر آب می‌روند.
وی با اشاره به عملیات ترمیم سیل بندها در روزهای اخیر افزود: تنها درصد کمی از کارها در جلوگیری از سیلاب موثر بود و بیشتر وضعیت بافت منطقه و شیب زمین ها باعث شده بود که مردم با مشکل کمتری مواجه شوند.
وی افزود: با توجه به فرصت باقی مانده تا بارندگی بعدی باید امکانات و ماشین آلات لازم را در شهرهای رفیع و هویزه مستقر و محل اسکان موقت را نیز مشخص کنیم.
فرماندار دشت آزادگان بیان کرد: اکنون با وجود اینکه جلوی تخلیه آب در بستان گرفته شده اما همچنان سطح آب بالا است و هر لحظه امکان بالا آمدن آن وجود دارد.
وی ادامه داد: هفته آینده با توجه به پیش بینی بارش ها در استان خوزستان و بالا دست استان ممکن است وضعیت سیلاب در این منطقه بحرانی شود به همین دلیل از اکنون باید تدابیر لازم اندیشیده شود.

**مدیریت رهاسازی آب تنها راه مقابله با سیلاب است
مدیر کل مدیریت بحران استانداری خوزستان نیز در این نشست با بیان این که ظرفیت سدهای دز و کرخه در حال تکمیل شدن است گفت: اگر بخواهیم سیلاب را در شرایط فعلی مدیریت کنیم باید آب را به صورت برنامه ریزی شده رهاسازی نماییم.
به گزارش ایرنا کیامرث حاجی زاده بیان کرد: پیش بینی و پیشگیری یکی از مقوله های اصلی مدیریت بحران به شمار می رود و طبق پیش بینی ها ۲۴ بهمن تا سوم اسفند بارشهای شدیدی در پیش رو داریم به همین دلیل اطلاعیه و اخطاریه آن برای ۲ حوضه دز و کرخه صادر شده و وضعیت آماده باش نیز همچنان به قوت خود باقی است .
وی با بیان این که متولی کنترل سیلاب سازمان آب و برق است بیان کرد: به منظور پیشگیری از حوادث در سیلاب در پیش رو ، موسسه جهاد نصر باید امکانات خود را در شهرستان حمیدیه مستقر کند و شرکت متن و سازمان آب و برق نیز امکانات خود را در شهرستان های دشت آزادگان و هویزه مستقر کنند و طی این مدت در منطقه حضور داشته باشند تا نقاط در معرض خطر را تقویت کنند.
مدیر کل مدیریت بحران خوزستان با اشاره به عوامل مختلف دخیل در ایجاد سیلاب ادامه داد: رودخانه های خوزستان بیش از پنج دهه لایروبی نشده اند و در این برهه نیز لایروبی رودخانه ها از عهده سازمان آب و برق به تنهایی، برنمی‌آید.
وی بیان کرد: سد دز نیز به عنوان یک سد واحد که روی ۲ حوضه آبریز بزرگ قرار دارد دارای ۳۰ درصد رسوب است برای همین به تنهایی نمی تواند این میزان سیلاب را نگه دارد.
حاجی زاده توضیح داد: اخطاریه ها، اطلاعیه ها و هشدارهایی که از سوی اداره کل مدیریت بحران استان برای فرمانداران ارسال می شود باید تا آخرین سطح مدیریتی یعنی دهیاران ، ارجاع داده شود هر چند متاسفانه دهیارها با سلسله مراتب اداری آشنا نیستند.
وی با تاکید بر لزوم آموزش دهیارها گفت: دهیارها موظفند سیل بندها را به صورت مسمر بررسی و نظارت کنند و فرمانداران هم باید از پهنه های خطر بازدیدهای مستمری داشته باشند .
وی بیان کرد: اداره کل مدیریت بحران استان از شهریور ماه امسال اولین اخطاریه ها را ارسال کرد و حدود ۵۰ روز پیش اولین کارگروه مقابله با سیلاب را تشکیل داد.
حاجی زاده یادآور شد: در ساختار مدیریت بحران ۱۴ کارگروه خلاصه شده است که یکی از کارگروه های مهم آن کارگروه تخصصی مقابله با سیلاب است.
وی با بیان این که شرح وظایف دستگاه های در کارگروه ها مشخص است و رییس هر کارگروه باید پیگیر مسایل آن کارگروه باشد افزود: در راس کارگروه سیلاب در کشور وزیر نیرو قرار دارد که در مواقعی مانند سیلاب باید به سازمان مدیریت بحران و شورای عالی مدیریت بحران کشور پاسخ گو باشد.
مدیر کل مدیریت بحران خوزستان گفت: در استان نیز مدیر عامل سازمان آب و برق رییس کارگروه مقابله با سیلاب است که ضرورت دارد در مقابل مسایل مربوط به سیلاب پاسخگو باشد.
وی توضیح داد: در هیچ جای قانون گفته نشده که وظیفه فرماندار، بخشدار یا مدیر کل مدیریت بحران ایجاد سیل بند است بلکه وظیفه رییس ستاد مدیریت بحران و مدیر کل مدیریت بحران اعلام اخطاریه، هشدار و نظارت است.
بارش های سنگین اخیر و رها شدن آب سدهای دز و کرخه، موجب سیلابی شدن رودخانه های دز و کرخه شده است به طوریکه سیلاب برخی روستاهای حاشیه ۲ رودخانه دز و کرخه را در ۶ شهرستان دزفول، شوش، شوشتر، اهواز، دشت آزادگان و هویزه تهدید کرد.
در هفته گذشته و روزهای اخیر شکسته شدن سیل بند در روستای سمومیه و شهر رفیع از توابع شهرستان هویزه و روستای آلبوعفری از شهرستان دشت آزادگان مشکل ساز شده بود.