به گزارش خوزپرس در اهواز، دکتر ایرج نظری در همایش روز جهانی ایدز که امروز (۱۰ آذرماه) برابر با اول دسامبر در دانشگاه علوم پزشکی اهواز برگزار شد، اظهار کرد: در حال حاضر دید وزارت بهداشت و رئیس‌جمهور این است که مسائل سلامت را با محوریت اجتماعی پیش ببریم و همه بحث‌هایی که به نحوی با سلامت مرتبط هستند، در تک تک ارگان‌ها و مراکز وارد شوند.

وی با بیان اینکه همه مسائل باید با نگاه سلامت‌محور پیگیری شوند، افزود: خوشبختانه فرمانداران شهرستان‌های خوزستان در برگزاری مجامع سلامت همکاری خوبی داشته‌اند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: سال‌های زیادی از بیان بیماری ایدز وحشت داشتیم اما امروزه شعار بهداشت جهانی این است که همه ما آزمایش ایدز بدهیم.

نظری عنوان کرد: افرادی در جامعه وجود دارند که به بیماری ایدز مبتلا هستند اما شناسایی نشده‌اند و این افراد می‌توانند آسیب‌هایی برای دیگران ایجاد کنند. البته موارد شناسایی نشده به گونه‌ای نیستند که وحشت ایجاد شود و عنوان کنیم باید همه کارها رها شوند و آزمایش HIV انجام دهیم.

وی ادامه داد: باید فضا به نحوی آماده شود که اگر فردی در جوامع پرخطر حضور دارد بدون هیچ ترسی آزمایش HIV را انجام دهد و به راحتی قبول کند که بیمار است. همچنین باید دیگران بپذیرند که این بیماری قابل کنترل، درمان و پیشگیری است و برای اینکه دیگران به این بیماری مبتلا نشوند، باید بیماران شناسایی شوند و مورد درمان قرار بگیرند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: امیدوارم این همایش‌ها موجب شود که ترس و وحشتی که پیرامون این بیماری در سطح جامعه وجود دارد، از بین برود.