به گزارش خوزپرس به نقل از روابط عمومی شرکت آبفا خوزستان، صادق حقیقی پور با بیان اینکه  برخی از این پروژه ها به اتمام رسیده و برخی نیز در مرحله تحویل موقت می باشند، افزود : با توجه به پروژه هایصلاح شبکه توزیع آب در خوزستان امسال حدود ۴۶۰ کیلومتر از شبکه ها اصلاح خواهند شد.

وی با اشاره به  اینکه ۲۱ پروژه نیز در بحث آبرسانی و بازسازی تاسیسات فعال است ، ابراز امیدواری نمود: در مدت ۳ سال آینده بتوان ۱۲۰۰ کیلومتر از شبکه فرسوده آب استان را  اصلاح نماییم.

حقیقی پور ادامه داد: در بخش آبرسانی و اصلاح شبکه حدود ۸ هزار کیلومتر شبکه توزیع و حدود ۱۵۰۰ کیلومتر خطوط انتقال در محدوده شرکت آب و فاضلاب خوزستان موجود است اما متاسفانه بیش از نیمی از این شبکه توزیع فرسوده است و باعث شده تا هدر رفت آب در شهرهای خوزستان بسیار بالاتر از حد نرمال باشد.

رئیس هیئت مدیره شرکت آب و فاضلاب خوزستان با اشاره به هدر رفت ۴۰ درصدی آّب در شبکه توزیع آب استان گفت: با اجرای طرحهای اصلاح شبکه امسال قطعا ۵ درصد کنترل هدر رفت را در شبکه توزیع استان خواهیم داشت و در مدت ۳ سال میزان هدر رفت آب در شبکه توزیع استان را به ۲۵ درصد کاهش خواهیم داد.
وی از افزایش ظرفیت آب شیرین کن هندیجان به ظرفیت ۷۵۰۰متر مکعب در شبانه روز خبر داد و افزود: در آّبادان یک آب شیرین کن جدید با ظرفیت ۱۴ هزار متر مکعب در شبانه روز، در شهر چوئبده یک آبشیرین کن با ظرفیت ۲۰۰۰ متر مکعب در شبانه روز، در شهر اروند کنار یک آبشیرین کن با ظرفیت ۳۰۰۰ مترمکعب در شبانه روز  و دو آبشیرین کن با ظرفیت ۱۰ هزار متر مکعب در شبانه روز برای شهرهای رامهرمز و شادگان و یک آبشیرین کن با ظرفیت ۲۰ هزار مترمکعب در شبانه روز برای بندر ماشهر در نظر گرفته شده که با پایان روند برگزاری مناقصه و تکمیل مراحل اجرایی آن ها، امیدواریم شاهد رشد چشمگیر کیفیت آب در شهرهای خوزستان باشیم.

وی در خصوص بحث فاضلاب در استان تصریح کرد: ۱۶ شهر در استان ردیف اجرایی طرح های فاضلاب را دارند که امید است با همتی که در این زمینه انجام گرفته، بتوان برای دیگر شهرهای استان هم علاوه بر  مسجدسلیمان که در سالجاری  توانستیم ردیف اجرایی را برای طرح های فاضلاب این شهر تعریف کنیم، ردیف اجرایی گرفت.
حقیقی پور با بیان اینکه به زودی اولین فاز از پروژه فاضلاب مسجدسلیمان را اجرایی خواهیم کرد، گفت: مناقصه اجرای این طرح برگزار و پیمانکار مشخص شده است و به زودی با کلنگ زنی اجرای این طرح شاهد آغاز عملیات اجرایی آن خواهیم بود.
وی میزان فاضلاب خام  را در حدود ۳۰۰میلیون متر مکعب در سال عنوان و اذعان داشت: تقریبا پساب خام تصفیه نشده استان، معادل نیاز صنعت استان به آب است.

حقیقی پور ادامه داد: سرانه بهره برداری مردم از شبکه های جمع آوری و دفع فاضلاب در خوزستان حدود ۳۸ درصد است، درحالی که متوسط کشوری آن ۵۰ درصد است. امیدواریم با مصوبه هیات دولت و با حمایت های استانداری خوزستان تا پایان سال ۹۹ این عدد را در خوزستان به ۵۴ درصد برسانیم و بتوانیم حداقل خدماتی که به مردم ارائه می دهیم معدل میانگین کشوری باشد.