به گزارش خوزپرس و به نقل از قدس آنلاین_گروه استانها_حدیث کریمی؛ از دوران کودکی و نوجوانی به دلیل اینکه زادبوم و اقلیم شهرستان ایذه در استان خوزستان همواره اندیشه پرور، مردم فرهنگ دوست و شاعر خیز دارد سبب شده تا علاقه اش به حوزه نوشتاری، کتاب و فعالیت های فرهنگی بیشتر شود اما به علت شرایط سنی و عدم وجود راهنما در این خصوص روش ثبت این آثار را نداند.

به دلیل اینکه مولفان شهرستان ایذه جسته گریخته آثاری داشته اند؛ همچنین برای چاپ باید به استان های تهران و یا سایر استان های دیگر ارسال می کردند و معمولا کارهای آنها با اشکالاتی روبرو بود اما فاصله مکانی این امکان را نمی داد که بتوانند کار خوب ارائه بدهند. همین خلع باعث شد تا برای راه اندازی دفتر انتشارات اقدام کند و در سال ۸۹ موفق به کسب مجوز انتشارات الیما از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شد.

وحید کیانی، نویسنده، شاعر، ناشر و فعال اجتماعی، متولد روستا قلعه سرد، بخش دهدز، شهرستان ایذه است که در دوران کودکی و نوجوانی به واسطه آشنایی با شعر و نویسندگی عزم خود را جذب کرده تا افراد موفق این شهرستان در حوزه های فعالیت های فرهنگی، نویسندگی و شاعری به جامعه معرفی کند.

قدس آنلاین به همین منظور گفتگویی با این ناشر خوزستانی داشته است که در ادامه می‌خوانید:

قدس آنلاین: چه مدت است که دفتر انتشارات الیما در شهرستان ایذه فعالیت خود را آغاز کرده است؟

کیانی؛ در شهرستان ایذه حدود یکی، دو سال این دفتر انتشاراتی فعال بوده است و به دلیل تغییر مکان شغلی به مرکز استان فعالیت خود را در شهرستان اهواز ادامه داده ام. اما همچنان دفتر نشر به نام ایذه بود تا بعد از مدتی نیز نشر الیما در حوزه ارائه اثر قوت گرفت. انتشارات خود را به نام استان تغییر داده ایم و از سال ۸۹ تا کنون برای مجموعه استان خوزستان مشغول هستیم.
تا کنون نیز ۱۵۰ عنوان کتاب تولید و سال های اخیر هم کتاب های خوبی از سوی نویسندگان خوزستانی ساکن تهران و نویسندگان پایتخت نشین به چاپ رساندیم.

قدس آنلاین: وضعیت شهرستان ایذه در حال حاضر در بخش انتشارات چگونه است؟

کیانی؛ همچنان بخشی از فعالیت های حوزه نشر ایذه را «نشر الیما» پوشش می دهد؛ اما بعد از بنده هیچ کس علاقه ای به دریافت مجوز انتشارات نشان نداد. به دلیل عدم سودآوری نشر برای شخص ناشر، شخص باید تعلق فرهنگی داشته تا اینکه به دنبال سود باشد. همانند بنده که در آنجا انتشارات را راه اندازی کرده بودم، باید یک سابقه دیرینه فرهنگی در فرد به صورت ژنتیکی وجود داشته باشد این است؛ که علاقه به این موضوع نشان نمی دهند و معمولا کارهای خود را به ناشران دیگر واگذار می کنند. این در حوزه فرهنگ ایذه یک ضعف است به دلیل اینکه این شهرستان از جمله شهرستان هایی است که تعلق فرهنگی مردم این دیار زیاد است و تعداد مولفان بسیارند، ولی متاسفانه این امکان برای شخصی دیگری ایجاد نشده است.

قدس آنلاین: بهترین و بدترین اتفاقات در ارتباط با نشر خود تاکنون چه بوده است؟

کیانی؛ هر کتابی که تولید می کنیم یک تازگی خاص برای ما دارد، من هر کتابی را که به چاپ می رسانم به قول یکی از دوستان شاعر «گویی تازه دیده بر این جهان گشوده ام» به این معنا که یک چیزی به جهان پیرامون در حوزه فرهنگ افزوده ایم و هر کتابی که تهیه می شود برای من بهترین خاطره است.
بدترین خاطر هم نداشته ام. درست است؛ که در فرآیند کار، خلاء و نواقصی کار ما را تهدید می کند و کاستی ها زیادی ممکن است درکار باشد؛ برای مثال نیاز به اصلاحیه، ویراستاری داشته باشد، اما خاطر تلخ در حوزه نشر ندارم و هرچه بوده قشنگ بود. حتی اختلاف نظرهایی که با مولفان، چاپخانه ها اگر پیدا می کردیم، همه خوب بود؛ چراکه تجربه به شمار می آید و باعث می شد کارهای بعدی نیز بهتر شود.

قدس آنلاین: مشوق تان در این راه چه کسی بوده است؟

کیانی؛ مشوق اصلی اندیشه ام بوده است اما در حوزه ادیبات و فرهنگ «کورش کیانی»، «اردشیر صالح پور» بوده اند و مقطعی نیز شادگری «استاد قصیر امین پور» در سال ۸۴ را داشته ام.

قدس آنلاین: چند مورد کتاب تا کنون نوشتید و مورد استقبال قرار گرفتند، بفرمایید؟

کیانی؛ سال ۱۳۸۸ کتابی تحت عنوان مجموعه شعر کوتاه از سوی حوزه هنری، سال ۹۰ مجموعه شعر دیگر دفتر شعرجوان ایران به نام «پنهان در سکوت بلوط» که خیلی معروف شد و اکنون نایاب است، سال ۹۳ کتابی به نام «منقار مرگ» به چاپ رسید. یکی از اتفاقات خوب زندگی ام این بوده که در فاصله زمانی سال های ۹۰ تا ۹۳ نیز کتابی از من که شامل ۱۰۰ شعر کوتاه بوده است که به زبان چینی توسط «خانم موهونگ یان» ایران شناس چینی که در حوزه ادیبات ایران، «دانشگاه پکن چین» مطالعاتی داشت، از طریق «نشر جنگل پکن» کتاب شعر کوتاه به نام «سنگ پشت» را ترجمه کرد.


همچنین در کنار آن نیز کارهای دیگری از بنده به زبان های عربی، انگلیسی و ژاپنی به ترجمه رسیده اند تا اینکه در سال۹۵ کتاب «در تدارک نهایی» از من به چاپ رسید و سال گذشته نیز گزیده ای از ۴ کتابم را یکی از دوستان ناشر تبدیل به کتابی با نام «سلول انفرادی» کرده است.

قدس آنلاین؛ آیا کتابی در دست انتشار دارید؟

کیانی؛ یک کتاب شعر کودک «یک کاسه باران ویژه گروه سنی الف» و کتاب شعر دیگری به نام «با شوخی باد» ویژه نوجوان در دست چاپ است. همچنین یک مجموعه شعر «محلی بختیاری» دیگر اثر بنده است که کارگرافیک آن انجام و خوشنویسی آن توسط یکی از اساتید خوب استان در حال انجام است که به نام «واویر» که آن هم در آینده نزدیک وارد بازار فرهنگی می شود.

قدس آنلاین؛ شما ناشر هستید و مکانی برای انتشار کتاب هم در دست دارید؛ چرا کتاب های خود را به چاپ نمی رسانید؟

کیانی؛ کتاب و فرهنگ علاقه ی سیری ناپذیر من است؛ ضرورتی ندارد کسی که ناشر است کتاب های خود را به چاپ برساند، یعنی هیچ الزامی نیست، ضمن آنکه اگر من کتاب های خود را به چاپ برسانم ممکن است تعبیر به کتاب‌سازی شود و بگویند شاعر هست، انتشارات هم دارد؛ کتاب می سازد.
اما یکی دو تا از آثار خود را انجام داده ام اما وقتی پیشنهاداتی از ناشر خوب دیگر در سطح کشور دارم و کارم را می پسندند در بخش وسیعی کشور توزیع می‌کند هر عقل و بینشی حکم می کند که کار را به دوستانی که مخاطب شان جعمیت بیشتری از کشور را در بردارد، بسپارم.

قدس آنلاین؛ عمده ترین مشکلاتی که در حوزه ناشران استان خوزستان وجود دارد، چیست؟

کیانی؛ یکی از مشکلات عمده نشر در خوزستان این بوده که برای دریافت مجوز کتاب های بایستی۶ ماه منتظر تهران می ماندیم و معمولا مولف منصرف می شد. کنش گران فرهنگی استان و ناشران همچنین مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان با پیگیری های زیاد خود این امکان را به وجود آوردند تا مسئولیت صدور مجوز برای چاپ کتاب به این اداره کل در خوزستان داده شود و این شد که گاه بیش می آید؛ کتاب ما یک روز هم مجوز می گیرد و این ظرفیت خوبی برای مولفان استان است.


موضوع بعدی اینکه عدم وجود چاپخانه تخصصی کتاب در خوزستان است؛ اغلب دوستان آثار خود را به استان قم جهت چاپ ارسال می‌کنند، به دو دلیل یکی اینکه سرعت چاپ بالایی دارد و دیگری کیفیت بالا و قیمت بسیار پایین است؛ گاه می‌بینیم قیمتی که پرداخت می کنند؛ دو سوم قیمتی است که در خوزستان می‌دهند به همین خاطر هنوز هم نویسندگان خوزستانی آثار خود را به این استان ارسال می‌کنند ولی این یک نیاز اساسی برای خوزستان است به شیوه ای که در قم و تهران ارائه می دهند، برای ما اتفاق بیفتد.
مشکل چاپخانه؛ به همت بانک شهر تسهیلات ۸ درصدی بازپرداخت زمان بالا در اختیار ناشران قرار می دهند. چرا که فضای مطلوب و مکانی برای ایجاد چاپخانه وجود دارد و می توانیم که کتاب را در استان تقویت و ظرفیت سازی کنیم.

قدس آنلاین: وضعیت خوزستان در حوزه نشر کودک به چه صورت است؟

کیانی؛ از جمله فعالیت هایی که انتشارات الیما داشته، توجه جدی به بنیان های ادبی کودکان و نوجوانان بوده است. این انتشارات در همین ارتباط تعداد متنوعی کتاب در حوزه کودک به چاپ رسانده که به شدت مورد توجه علاقه مندان قرار گرفته‌ اند.
بنده هم به عنوان فعال در این عرصه، آثار جدید در حوزه کودک تولید کردم و در ادامه هم بنا دارم آثار دیگری در حوزه کودک و نوجوان استان در اختیار علاقه مندان قرار دهم زیرا خوزستان در حوزه کودک خصوصا شعر و قصه با فقر محتوا مواجه است.
به همین دلیل نیز کودکان ما چندان با فرآورده های ادبی متعلق به خوزستان و زادبوم استان آشنا نیستند، لذا امیدوارم که حضور جدی ناشران استان در حوزه کودک و نوجوان به شدت به شکل تخصصی بیشتر شود.

قدس آنلاین؛ ناشران خوزستان چند نفراند و اینکه جایگاه ناشران خوزستانی در کشور کجا قرار دارد؟

کیانی؛ بیش از ۶۰ ناشر در استان وجود دارد که از این تعداد به صورت حرفه ای ۱۰ ناشر فعال هستند، خوزستان رتبه اش نسبت به استانهای دیگر تا سال‌های پیش پایین بوده است.

یک بخش از مشکلات به ناشران برمی‌گشت و بخشی دیگر نیز به تسهیلات و امکاناتی که اداره کل فرهنگ و ارشاد خوزستان برای ناشران در نظر می‌گرفت. در آن بخش که به ناشران برمی‌گردد و رتبه خوزستان را پایین آورده؛ مربوط به اعلام وصول کتاب به این معنا که وقتی ما کتاب چاپ می‌کنیم مجوز از ارشاد می‌گیریم؛ تا بعد از چاپ نباید کتاب توزیع شود تا اینکه یک فرمی به نامه فرم اعلام وصول و توزیع تحویل ارشاد داده شود و دستور اعلام وصول و توزیع دریافت کنیم.
ناشران استان این کار را نمی‌کردند و همین باعث می‌شد که رتبه خوزستان پایین می‌آمد؛ این برگه های اعلام وصول برای هر کتاب مبنای وزارت ارشاد و حوزه اداره کتاب برای سنجش استان‌ها بوده است.
این فرم را که ناشران ضروری نمی‌دانستند یا به هر دلیل دیگری ارسال نمی کردند؛ در بخش رتبه بندی استان ها جایگاه استان خوزستان پایین می آمد؛ ولی از سال گذشته و امسال اتفاقات خوبی رخ داده و ناشران همکاری خوبی در این در خصوص داشته اند و خوزستان سیر صعودی در رتبه بندی داشت؛ البته هنوز هم حق استان این جایگاه نیست ولی باز هم پیشرفته رو به رشدی است.

قدس آنلاین؛ تاکنون توانسته اید به عنوان ناشر برتر در سطح استان و یا کشورها حائز رتبه شوید؟

کیانی؛ خوشبختانه نشر الیما در سه دوره از ۶ سالی که در حال فعالیت است، جزو ناشران برتر استان بوده است و به خاطر تنوع فعالیت‌ها و مجموعه عملکرد مثبت که از نظر دوستان داشته است.
اما جایزه ملی انتشارات الیما کسب نکرده است اگر چه آثاری که تولید کرده ایم؛ این ظرفیت را دارند که حائز رتبه ملی شوند ولی کارها تولیدی را نتواسته ام به دلیل شرایط خاص کاری به مسابقه برسانم.

قدس آنلاین: چه چیزی موجب پیشرفت و پسرفت کارتان می شود؟

کیانی؛ در بخش پیشرفت نیز استفاده از فناوری های نو در حوزه گرافیک جزء فعالیت های مدرنی است که در جامعه مکتوب معمول است، خلاقیت هر ناشر خلاق نو باشد؛ کارش پیش می رود البته خلاقیت چگونه در اجرا می آید و شکلی می شود یک بخش کار است و بخش دیگر نیز کار ما است؛ یعنی از چه کسی کتاب چاپ می کنیم و آن محتوا چگونه است، اگر محتوا و شکل در یک قالب درست و منطقی ارائه شود؛ مخاطب اقبال بیشتر نشان خواهد داد و از رفتارهای سنتی در تولید کتاب، چاپ و توزیع کتاب ما باید بپرهیزیم و یک پله به جلوتر برویم هم در حوزه فرم به معنای ساختمان کتاب و شکل، طرح کتاب و نوع کاغذ کتاب و در معنای محتوای کتاب اگر بتوانیم پیش ببریم این دو مفهوم را به نظرم این پیشرفت محسوس و قابل توجهی است همچنان که می شود در کارهای ارائه کرده ایم این رفتار را دید و می شود مجموعه آثار ناشران استان را جمع کرده و مورد ارزیابی قرار داد.
ما نو به نو پیش نریم و بمانیم در همان رفتارهای سنتی شکلی به نظرم کار را به تاخیر می اندازد و پسرفت نگویم اما کار را متوقف می کند و نمی تواند خود را برند کند و به عنوان سرمایه اجتماعی به مجموعه نشر و حوزه هنر نگاه کنیم.

قدس آنلاین؛ صحبت پایانی

کیانی؛ در روزگاری که کتاب هر روز غریب تر ایام می گذراند از رسانه قدس آنلاین خوزستان که به این شیوه به موضوع کتاب می پردازد سپاسگزارم.